Academy Council Information

  • Richard Hill

    Chair of Directors: Chair WHINF and WHJUN MACs
  • Sharon Russell

    Staff Member: Head of School, Ex-Officio
  • Lynne Sampson

    Board Representative: Executive Headteacher, Ex-Officio
  • Stephanie Larkman

    Teacher Member
  • Harriet Butler

    Teacher Member
  • Anna McPhee

    Parent Member
  • Rachel Wildblood

  • Sean Dyer

  • Carlos Cruz Mosquera

  • Kuljit Jackson

  • Simone Hinds-Tucker

Richard Hill

Term of Service ends:

March 2021

Responsibilities:

Chair of Directors: Chair WHINF and WHJUN MACs

Send Email

I graduated from Sheffield University in 1969 with a maths degree and gained a masters degree in computer science from London University in 1972.

I spent most of my career working for BT in their computer system development department retiring in 1996.  On leaving BT I worked for the London Borough of Croydon in the Governor Services Team before retiring for the final time in July 2010.

I first became a governor at the Whitehorse Manor Schools in 1994 and was elected as chair of the governing body in 1996.  I have been chair of the governing bodies of the schools since that time.

In 2011 I was involved in setting up the Pegasus Academy Trust became a director and was elected as the chair of the board of directors.

Since 2011 I have been chair of the academy councils of Whitehorse Manor Infant School and Whitehorse Manor Junior School.  Between February 2011 and August 2014 I served on the academy council of Ecclesbourne Primary School and since September 2014 I have been a member of the academy council of Beulah Infant School.

Sharon Russell

Responsibilities:

Staff Member: Head of School, Ex-Officio

Lynne Sampson

Responsibilities:

Board Representative: Executive Headteacher, Ex-Officio

Stephanie Larkman

Term of Service ends:

September 2021

Responsibilities:

Teacher Member

Harriet Butler

Term of Service ends:

September 2022

Responsibilities:

Teacher Member

Anna McPhee

Term of Service ends:

October 2021

Responsibilities:

Parent Member

Rachel Wildblood

Term of Service ends:

October 2024

Sean Dyer

Term of Service ends:

October 2024

Carlos Cruz Mosquera

Term of Service ends:

October 2024

Kuljit Jackson

Term of Service ends:

October 2024

Simone Hinds-Tucker

Term of Service ends:

February 2024

First published on 10th July, 2017 and modified 17th November, 2020

Scroll for more! Continue
Close
Translate
Choose Language:
Close
Share: